تحلیل داده چیست؟

تحلیل داده یا دیتا آنالیز به فرآیندی گفته می شود که طی آن داده ها به خوبی تجزیه و تحلیل شده و از قالب آن ها، مدل سازی، ارزیابی و نتیجه گیری درستی به عمل می آید. در واقع داده های خام با وارد شدن به دیتا آنالیز، طبقه بندی شده و نتیجه گیری درست و علمی از آن ها به عمل می آید.

 

خدمات تحلیلی اندیشینو
تحلیل کمی
تحلیل کیفی

اهمیت تحلیل داده Data Analysis در دنیای امروز

با توجه به حجم اطلاعات بالا، رقابت گسترده و همین طور جهت گیری های مختلف در جوامع امروزی، تحلیل داده یا دیتا آنالیز، چیزی است که به شرکت ها، سازمان ها، نهادهای مختلف و … کمک می کند تا شناخت بهتری از اطلاعات جامعه هدف خود داشته و در مسیر سودآوری، موفقیت برند و … بارها موفق تر ظاهر شوند. اندیشینو به عنوان یک شرکت‌ تحلیل داده همواره نیاز سازمان‌ها و نهادهای مختلف را برطرف می‌کند و خدمات متنوع تری از جمله داده کاوی، تحقیقات بازار، پرسشنامه آنلاین و …. را به سازمان‎‌ها ارائه می دهد.

0
سابقه فعالیت
0
پروژه های اجرا شده
0
مشتری های راضی
0
همکاران ما

انواع تحلیل داده

تحلیل داده به دو صورت کلی به دو دسته کمی و کیفی انجام می شود:

تحلیل داده کمی

تحلیل داده کمی در واقع بر اعداد و ارقام استوار بوده و بر مبنای اعداد آماری به دست آمده، نتیجه گیری های ارزنده ای خواهد داشت.

تحلیل داده کیفی

در تحلیل داده کیفی، اما شاخص هایی که مورد بررسی قرار می گیرند، خارج از اعداد آماری بوده و بر KPIهای تعریف شده کیفی استوار هستند.

تحقیقات بازار

پیمایش پروژه های خود را به اندیشینو بسپارید

افکارسنجی

پیمایش پروژه های خود را به اندیشینو بسپارید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

هر گونه جمع آوری اطلاعات به صورت خام، هیچ گونه آورده ای به همراه نداشته و تا زمانی که بررسی درست و علمی روی این اطلاعات صورت نگیرد، نمی تواند بهره برداری لازم را نسبت به آن ها انجام داد. تحلیل داده یا آنالیز داده یکی از تکنیک هایی است که به واسطه ی آن، دیتای که در اختیار است به خوبی بررسی شده و اطلاعات لازم در آن استخراج می شوند.

معرفی روش های تحلیل داده

روش های مختلفی برای تحلیل داده ها وجود دارد که بهترین و موثرترین آن ها به شرح زیر هستند:

تعریف شاخص های کلیدی: با تعریف KPI های مشخص، می توان به بهترین شکل در میان حجم انبوهی از اطلاعات به تجزیه و تحلیل و استخراج مبانی لازم پرداخت.

حذف داده های غیرضروری: این یکی از روش هایی است که باعث می شود تا نتیجه گیری و تفسیر نتیجه به شکلی بارها موثرتر انجام پذیرد. در واقع با حذف داده های غیرضروری، به دستی از داده های برجسته می رسیم که آنالیز بر آن ها با سادگی بیشتری همراه است.

تجسم داده ها: از طریق تجسم داده ها به وسیله گراف یا نمودارسازی، می توان فرایند تجزیه و تحلیل را به شکلی بسیار کاربردی پیش برد.

مراحل تحلیل داده

مراحل تحلیل داده را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

تعیین اهداف: در گام اول لازم است که هدف تحلیل داده به درستی مشخص شده باشد. در واقع بدون تعیین هدف از پیش، نمی توان مراحل بعدی را به درستی پیش برد و مشخص نیست که تحلیل ها باید چه سمت و سویی داشته باشند.

تعریف سوالات: با مشخص شدن و تعیین هدف در گام اول، حالا سوالات تعریف خواهند شد. در واقع تجزیه و تحلیل های بعدی دیتا، بر مبنای این سوالات تعریف شده، انجام خواهد شد.

جمع آوری داده ها: با مشخص شدن سوالات، حال از داده های موجود، به جمع آوری اطلاعات لازم می پردازیم.

آنالیز و بررسی داده ها: با به دست آوردن پایگاه های داده ای مستقل، به موضوع پالایش داده ها و تحلیل آن ها وارد خواهیم شد.

تفسیر نتایج: در مرحله تجزیه و تحلیل داده ها، به نتایجی رسیده ایم که باید در نهایت مورد تفسیر و تحلیل نهایی قرار بگیرند.

چرا تحلیل داده برای شرکت ها و سازمان ها ضروری است؟

از آن جایی که دردنیای رقابت امروزی، شناخت مشتری و به طور کلی بازار هدف، ضامن کسب موفقیت بیشتر در فروش محصول و خدمات است، لازم خواهد بود که شرکت ها و سازمان های مختلف با به دست آوردن اطلاعات تجزیه و تحلیل شده مناسب، نیازهای جامعه مقابل خود را به خوبی شناخته و ضرورت های اصلاحی در خصوص محصولات یا خدمات خود را درک و اجرا کنند. در غیر این صورت به نظر می رسد که در میان مدت و دراز مدت از رقبای خود جا مانده و نتوانند در بازار رقابت، دوام زیادی داشته باشند.بنابراین Data Analysis به عنوان یکی از علوم جدید و بسیار مهم در جهت رشد و پیشرفت شرکت ها و سازمان ها می باشد بنابراین برای دریافت خدمات برای سازمان و یا شرکت خود در این حوزه بسیار سخت گیر باشید، اندیشینو به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های تحلیل داده این خدمات را با بهترین کیفیت برای سازمان شما انجام می‌دهد.

بهترین شرکت تحلیل داده

اندیشینو به عنوان بهترین شرکت تحلیل داده، تاکنون پروژه های بسیار موفقی در این حوزه داشته و نتایج ارزنده ای را به مشتریان ارائه کرده است. برای برون سپاری تحلیل داده یا دیتا آنالیز، باید حتما این پروژه را به تیم های حرفه ای که دارای دانش گسترده و تسلط کافی بر اجرای آن باشند، بسپارید تا نتیجه علمی و قابل اتکا به دست بیاورید.