تعریف رضایت سنجی

رضایت سنجی در حوزه های مختلف گرفته از ارائه محصولات تا ارائه خدمات و … سنجش میزان رضایت مشتریان بسیار حائز اهمیت است. همین طور در شرکت ها و سازمان های مختلف، نیاز به اندازه گیری رضایت سنجی پرسنل و … داریم. اما ببینیم رضایت سنجی چیست و در این فرایند چه اتفاقی می افتد.

 

خدمات رضایت سنجی اندیشینو

رضایت سنجی چیست؟

رضایت سنجی به فرایندی گفته می شود که طی آن با تعیین کردن اهدافی مشخص و KPIهای تعیین شده، نظرسنجی شکل گرفته و با به دست آوردن پاسخ ها و نتایج آن، میزان و سطح رضایت جامعه هدف، برآورد می شود.  در یک رضایت سنجی استاندارد، باید چهارچوب مشخصی وجود داشته و برای به دست آوردن آمار و اطلاعات مناسب، سوالات هوشمندانه مطرح شود.

0
سابقه فعالیت
0
پروژه های اجرا شده
0
مشتری های راضی
0
همکاران ما

کاربرد رضایت سنجی و نظرسنجی در سازمان ها و شرکت ها چیست؟

در سازمان ها و شرکت های مختلف، رضایت سنجی در موارد مختلفی انجام می شود که از جمله آن ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رضایت سنجی از مشتریان
  • رضایت سنجی از کارکنان
  • رضایت سنجی از همکاران شرکت یا سازمان
  • و …
طراحی پرسشنامه

 خود را به اندیشینو بسپارید

تحقیقات بازار

پیمایش پروژه های خود را به ما بسپارید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

راه های افزایش رضایت سنجی مشتریان

با تعیین اهداف مشخص و تعریف سوالات هدفمندی که با دریافت پاسخ در خصوص آن ها، بتوان میزان رضایت مشتریان را به درستی اندازه گیری کرد؛ این امکان وجود خواهد داشت که نقاط ضعف محصولات یا خدمات و حتی نحوه عرضه آن ها را شناسایی کرده و نسبت به رفع آن ها در مراحل بعدی اقدامات لازم را انجام داد. به این شکل می توان با رفع نواقص، میزان رضایت مشتریانی که خریدار محصولات یا دریافت کننده خدمات هستند را افزایش داده و در نهایت به سود و بهره وری بالاتری دست یافت.

چرا از پرسشنامه رضایت سنجی استفاده کنیم؟

در رضایت سنجی معمولا از یک پرسشنامه استفاده می شود که سوالات آن از پیش بر اساس یک سری اهداف تعیین شده اند که همچنین برای طراحی پرسشنامه اندیشینو خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد. به طور مثال در یک سنجش نیازمند کسب اطلاعات و دیتای صحیح در خصوص سطح رضایت مشتریان از نحوه بسته بندی محصول هستیم. بدیهی است که در چنین شرایطی، باید سوالاتی با هدف سنجش میزان رضایت مشتریان نسبت به بسته بندی محصول، مطرح شود. همین طور در خصوص دیگر شاخص ها، نیازمند طرح سوالات با همان سمت و سو خواهیم بود.

انواع پرسشنامه رضایت سنجی

انواع پرسشنامه رضایت سنجی ممکن است مطابق الگوهای زیر باشد:

  • پرسشنامه چند گزینه ای: در این الگو سوالاتی در پرسشنامه قرار می گیرند که برای پاسخگویی به آن ها باید یک گزینه (یا در شرایطی چند گزینه)، انتخاب شوند. به این شکل پاسخ ها از قبل طبقه بندی شده و مخاطب باید در چهارچوب همان پاسخ ها، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کند. نظرسنجی و رضایت سنجی در این حالت به سادگی بیشتری انجام شده و تنها باید به جز طرح سوالات در انتخاب پاسخ های گزینه ای، نیز دقت و هوشمندی کامل به خرج داده شود.
  • پرسشنامه با جواب کوتاه: در طراحی پرسشنامه رضایت سنجی با جواب های کوتاه، به دنبال دریافت پاسخ هایی چون آری یا خیر و موارد مشابه تک کلمه ای برای سوالات طرح شده هستیم.
  • پرسشنامه با جواب های بلند: در این الگو، نیاز به مخاطبانی با حوصله خواهیم داشت که مایل به ارائه جواب های طولانی و تشریحی تر باشند. معمولا انتخاب جامعه و نمونه گیری برای این مدل از پرسشنامه رضایت سنجی با زحمت و زمان بیشتری همراه است و همین طور تحلیل پاسخ ها نیز تکنیک های بیشتری را می طلبد؛ اما به همان اندازه در نهایت نتایج ارزنده تری به دست خواهد آمد.

انواع ابزارهای نظرسنجی

از جمله ابزارهای نظرسنجی می توان به ابزارهای آنلاین، ارائه پرسشنامه کاغذی (فیزیکی)، مصاحبه حضوری و … اشاره کرد. بدیهی است که در دوره حاضر استفاده از ابزارهای نظرسنجی اینترنتی چون Free Online Survey یا Easy Polls به مراتب کارایی بیشتری داشته و می توان سریع تر و منسجم تر به نتایج دستی یافت.

در زمینه نظرسنجی، امکان استفاده از ابزارهای مختلف وجود دارد و شما می توانید با اندیشینو بهترین و جدیدترین تکنیک های نظرسنجی را تجربه کرده و آمار تحلیلی و نتایج دقیق از این طریق به دست بیاورید.

رضایت سنجی مشتریان، کارکنان و پرسنل با اندیشینو

در اندیشینو، امکان رضایت سنجی از مشتریان، کارکنان و پرسنل با الگوریتم های جداگانه وجود داشته و پلت فرم های استاندارد برای هر یک از این انواع سنجش میزان رضایت وجود خواهد داشت.