دسته‌بندی نشده

راه‌های افزایش تعداد پاسخ پرسشنامه آنلاین

افزایش نرخ پاسخ به پرسشنامه

همان طور که می‌دانید نظرسنجی به شیوه سنتی مدت هاست که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، و شیوه‌های مدرن جایگزین آن شده‌اند؛ از جمله استفاده از پرسشنامه‌های آنلاین. اما استفاده از این روش نیز چالش‌های خاص خود را دارد، که مهم‌ترین آنها افزایش نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه آنلاین است.

باور بکنیم یا نه، اغلب مردم نظرسنجی را دوست ندارند. مردم حتی دوست ندارند فرم‌های نظرسنجی را ببینند، چه برسد به اینکه بخواهند ببینند چه پرسش‌هایی دارد، و آن را با حوصله برای شما پُر کنند. به همین دلیل است که ترغیب کردن افراد به مشارکت و تکمیل پرسشنامه‌های آنلاین کار آسانی نیست. ولی از آنجا که هیچ کاری غیرممکن نیست، پس حتماً راه‌هایی هست که بتوان تعداد پاسخ پرسشنامه‌های آنلاین را افزایش داد!

اگر یک محقق هستید، و افزایش نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه آنلاین چالش شما هم هست، ادامه این مطلب را از دست ندهید. زیرا می‌خواهیم راهکارهایی را به شما بیاموزیم که اجرای آنها نرخ پاسخگویی مخاطبان شما را 30 تا 55 درصد بهبود می‌بخشد!

با این 12 روش، نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه‌های آنلاین خود را چندین برابر کنید

اگر به صندوق ایمیل خودمان به‌عنوان یکی از افراد همین جامعه نگاه کنیم، حتماً روزانه چندین ایمیل نظرسنجی یا پرسشنامه آنلاین از مجموعه‌های مختلفی که از آنها خدمات می‌گیریم، مانند فروشگاه‌های آنلاین، شرکت‌های ارائه کننده سرویس اینترنت، و… دریافت می‌کنیم. اما چه چیزی باعث می‌شود که ما یک ایمیل فرم نظرسنجی را دُرست 3 ثانیه بعد از باز کردن ببندیم، ولی برای پر کردن پرسشنامه آنلاین یک شرکت حداقل 10 دقیقه از زمان خودمان را صرف کنیم؟!

واقعیت این است که اغلب ما، فقط برای انجام کاری زمان می‌گذاریم که به آن علاقه داشته باشیم. بنابراین آن پرسشنامه‌ای که برای پُر کردنش 10 دقیقه زمان گذاشتیم، حتماً یک سری اقداماتی انجام داده که توانسته این علاقه را در ما ایجاد کند. در ادامه 12 روش مؤثر برای افزایش نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه آنلاین را به شما می‌آموزیم، تا بتوانید با ارسال پرسشنامه‌های مناسب، مخاطبان خود را به مشارکت بیشتر و مؤثرتر ترغیب کنید:

افزایش پاسخ پرسشنامه آنلاین

 

1. با دادن هدیه، تخفیف و پیشنهاد ویژه، به مخاطب انگیزه مشارکت بدهید

مشوق‌ها همیشه نقش مهمی در افزایش مشارکت مردم در نظرسنجی‌ها داشته‌اند؛ این موضوع در پرسشنامه‌های آنلاین نیز صدق می‌کند. می‌توانید با دادن هدایای آنلاین مانند کتاب‌های الکترونیک، یا کد تخفیف، یا پیشنهاد قیمت ویژه برای یک محصول و غیره، مخاطب را تشویق کنید تا با میل و رغبت بیشتری پرسشنامه را تکمیل کند.

 

2. نام مخاطب را با عناوین شخصی سازی شده و خاص ادا کنید

به تجربه ثابت شده، در نظرسنجی‌هایی که با نام کوچک مخاطب یا پیشوند «عزیز» مانند «علی عزیز» یا پیشوند هایی که حس احترام و صمیمیت را منتقل می‌کنند، شروع می‌شوند، نرخ پاسخ دهی بیشتر است. این ساده‌ترین روش برای ایجاد احساس نزدیکی و صمیمت با مخاطب است. اگر بخواهید یک قدم فراتر بگذارید، می‌توانید حتی سؤالات را هم با لحن صمیمی و محاوره‌ای طراحی کنید.

 

3. در صفحه اول پرسشنامه هدفتان را کاملاً واضح و شفاف به مخاطب بگویید

در همان صفحه اول پرسشنامه خیلی شفاف و ساده بگویید که چرا نظرسنجی می‌کنید، با نتایج چه خواهید کرد و مشارکت در این نظرسنجی چه مزیت یا منفعتی برای مخاطب خواهد داشت. استفاده از این روش به‌ویژه در پرسشنامه‌های تحقیقات بازار بازخوردهای بهتری به همراه دارد.

 

4. برای مخاطب تجربه‌ای جذاب خلق کنید

همان طور که توجه به طراحی تجربه کاربری در طراحی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف برای جلب توجه بیشتر مخاطب نقش مهمی دارد، توجه به زیبایی ظاهری و طراحی قالب پرسشنامه آنلاین نیز برای ایجاد علاقه و انگیزه در مخاطب، و خلق تجربه‌ای جذاب برای او از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

5. پرسشنامه را برای استفاده در همه دستگاه‌ها بهینه سازی کنید

مطمئن شوید که پرسشنامه آنلاین شما طراحی ریسپانسیو دارد، و در گوشی موبایل و تبلت نیز نمایش درستی دارد. شما باید مطمئن شوید که پرسشنامه طراحی شده در هر زمان، هر مکان و هر دستگاهی، نه تنها از طریق مرورگر، بلکه در پلتفرم‌های مختلف بدون مشکل باز و پُر می‌شود!

 

6. سؤالات مهم را در ابتدای پرسشنامه قرار دهید

با توجه به اینکه معمولاً مخاطبان سؤالات ابتدایی را با دقت و تمرکز بالاتری پاسخ می‌دهند، حتماً سوالهای مهم و حساس‌تر را در ردیف 1 تا 5 قرار دهید.

پاسخ به پرسشنامه

7. جامعه هدف خود را به‌درستی انتخاب کنید

شناسایی صحیح جامعه هدف، در افزایش نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه‌های آنلاین نقش مهمی دارد. روی انتخاب افرادی تمرکز کنید که با موضوع مورد مطالعه‌ی شما مطابقت داشته باشند. اگر موضوع نظرسنجی برای مخاطب مهم با با علایق او در ارتباط باشد، نرخ پاسخ دهی بین 12 تا 14 درصد افزایش می‌یابد؛ در مورد پرسشنامه‌هایی که با هدف افکارسنجی طراحی می‌شوند، این موضوع تا حد قابل توجهی می‌تواند کمک کننده باشد.

 

8. محتوای پرسشنامه را در قالب یک مسابقه طراحی کنید

کلمه «پرسشنامه» یا «نظرسنجی» بار احساسی چندان مثبتی ندارد، بنابراین سعی کنید عنوان و محتوای پرسشنامه را در قالب یک مسابقه یا رقابت تنظیم کنید، تا مخاطب را سر ذوق بیاورید. مثلاً «می‌خوای شرکت توو این مسابقه رو امتحان کنی؟» یا «یه مسابقه جالب برات داریم!» و محتوا هایی با این عناوین.

 

9. تعداد سؤالات پرسشنامه را طولانی نکنید

به‌طور کلی نظرسنجی‌هایی که بیش از 15 سؤال دارند، «خیلی طولانی» در نظر گرفته می‌شوند، و میزان مشارکت در آنها نیز کمتر است. بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان دارد، سؤالات غیر ضروری را حذف کنید و عناوین سوال‌های باقی مانده را چکیده و جذاب طراحی کنید.

 

10. از سؤالات تعاملی استفاده کنید

به‌جای استفاده از سؤالات رسمی و جدی، از سؤالات تعاملی و لحنی که احساس راحتی و نزدیکی بیشتری به مخاطب می‌دهد، استفاده کنید. با استفاده از انواع سؤالات تعاملی مانند رتبه‌دهی با ستاره، قلب یا شکلک‌ها، انتخاب تصاویر جذاب یا حتی استفاده از گیمیفکیشن ها، پرسشنامه را جذاب‌تر کنید.

 

11. به چیدمان و الویت بندی سؤالات در پرسشنامه دقت کنید

اگر توجه کرده باشید، در اغلب پرسشنامه‌ها همیشه اولین سؤالات، سوالهای مربوط به سن، جنسیت، وضعیت تاهل و… است؛ این یک اشتباه بزرگ است! وقتی می‌توانید پرسشنامه را با یک سؤال جذاب و چالش برانگیز شروع کنید، چرا این روش کسالت بار را انتخاب می‌کنید؟ این روش در اغلب موارد، مردم را از پاسخ دهی منصرف می‌کند.

 

12. از نوار پیشرفت یا Progress Bar استفاده کنید

استفاده از نوار پیشرفت، پاسخ‌دهندگان را تشویق می‌کند تا پرسشنامه آنلاین شما را زودتر تکمیل کنند. شاید باورتان نشود، ولی استفاده از این روش نرخ مشارکت و تکمیل پرسشنامه‌های شما را تا 12% افزایش می‌دهد.

بالا بردن نزخ پاسخ به پرسشنامه

 

سخن پایانی

به‌عنوان نکته آخر باید بگوییم که هرچقدر مخاطبان خود را بهتر بشناسید، بهتر می‌توانید رفتار و نوع بازخورد آنها را تجزیه و تحلیل کنید. سعی کنید جامعه هدف خود را دقیق و گسترده انتخاب کنید، تا علاوه بر دریافت مشارکت بالاتر، پاسخ‌های با کیفیتی نیز دریافت کنید. چه به دنبال ارزیابی بازار هدف برای لانچ یک محصول یا خدمت جدید باشید، چه شناخت جزئیات مهمی در مورد رفتار مخاطبان یا هر هدف دیگری، صحت بازخوردی که از مخاطبان دریافت می‌کنید، می‌تواند تا حد زیادی مسیر شما را در تحلیل داده و اطلاعات این پرسشنامه‌ها هموار کند؛ پس به این موضوع دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − شش =