گزارش‌دهی

گزارش یکی از شیوه‌های اطلاع‌رسانی است که امروزه در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد. گزارش‌دهی و نوشتن یک گزارش کامل و خوب، آسان‌ترین، کم هزینه ترین و مطمئن ترین راه انتقال اطلاعات است. بسیاری از افراد از ساختار و ویژگی‌های یک گزارش خوب و اهمیت آن آگاه نیستند. انواع مختلف گزارش وجود دارد اما همه‌آنها دارای ساختار و ویژگی‌های مشترک هستند. باتوجه به اینکه یک گزارش که مبنای تصمیم‌گیری مدیران و مسئولان سازمان‌ها و مؤسسات است، توجه به ساختار و ویژگی‌های آن ضروری است. در این مطلب ساختار و ویژگی‌های یک گزارش خوب و مبسوط را بیان می‌کنیم:


ساختار یک گزارش خوب
یک گزارش خوب و مبسوط شامل موارد زیر است که هرکدام باید باکیفیت خوب نوشته بشوند. درواقع یک گزارش زمانی خوب است که چهار مورد زیر را درکنارهم داشته باشد.

  • عنوان
  • مقدمه
  • بدنه اصلی یا متن
  • نتیجه گیری

 

عنوان گزارش

عنوان گزارش درواقع موضوع گزارشی است که تهیه کرده اید که نباید زیاد کوتاه و یا زیاد بلند باشد.

مقدمه گزارش

معمولا مدیران و سرپرستان این فرصت را ندارند که تمام قسمت‌های یک گزارش را به‌صورت کامل بخوانند، پس انتظار دارند گزارش‌نویس در یک مقدمه، نظر کلی را در مورد گزارش ارائه دهند و شامل خلاصه‌ای از تمام جنبه‌های موضوع باشد.
مقدمه گزارش باید به گونه‌ای باشد که فرد با خواندن دو سه خط اول بداند موضوع گزارش چیست، به عبارت دیگر مقدمه گزارش باید به‌گونه‌ای شروع شود که خواننده، درجریان موضوع گزارش قرار بگیرد.
مقدمه‌ باید با جمله‌ای شروع شود که بیانگر موضوع گزارش باشد و اینکه چرا تهیه گزارش لازم بوده‌است؟

سه هدف یک مقدمه

  • گزارش باید به گونه‌ای مطرح شود که برای خواننده قابل هم و معنی‌دار باشد.
  • مقدمه گزارش باید طوری نوشته شود که باعث ترغیب خواننده شود و باعث شود خواننده به موضوع علاقه‌مند شود.
  • مقدمه باید به خواننده بگوید که از گزارش چه انتظارهایی باید داشته باشد.

 

متن یا بدنه اصلی گزارش

درواقع متن یا بدنه اصلی گزارش، محل ارائه آمارها، داده‌ها و تحلیل و تفسیر آنها، بیان معیارها و اثبات مدعی است. در متن گزارش، باید تمامی اطلاعات مربوط به موضوع به صورت کامل و جامع نوشته بشود.

پایان گزارش

پایان گزارش شامل نتیجه‌گیری، ارائه پیشنهادات و راه‌حل‌ها است.
به طور کلی می‌‌توان گفت آنچه را که می‌خواهید درمتن اصلی بیان کنید، درمقدمه به طور مختصر بیان می‌کنید، درمتن یا بدنه، اطلاعات کامل را ارائه می‌دهید و در نتیجه‌گیری آنچه را که گفته‌اید، بطور مختصر یادآوری می‌کنید.

خصوصیتهای یک گزارش عالی

باتوجه به اهمیت یک گزارش، باید اطلاعات صحیح را ارائه دهد. بنابراین باید مطمئن شد که یک گزارش از کلیه خصوصیات اساسی برخوردار باشد که آن را به یک گزارش خوب تبدیل می کند. یک گزارش خوب باید دارای خصوصیات زیر باشد:


1. یک گزارش خوب، باید منعکس‌کننده حقایق باشد و به‌هیچ وجه حاوی اطلاعات اشتباه نباشد. اطلاعات موجود در گزارش باید مبتنی بر واقعیت و دقیق باشد. ازآنجا که تصمیمات براساس اطلاعات گزارش گرفته می‌شود، هرگونه اطلاعات یا آمار نادرست منجر به تصمیم‌گیری اشتباه خواهد شد.
2. در یک گزارش خوب فقط باید اطلاعات درست و کافی باشد و از نوشتن مطالب غیرضروری اجتناب کرد. واقعیت‌های ارائه شده درگزارش باید دقیق باشند. واقعیت‌های بی ربط، گزارش را گیج کننده و در تصمیم گیری درست، گمراه کننده است.
3. مطالب و اطلاعات باید جدید و به‌روز باشد، لازمه ی یک گزارش مناسب این است که جدید‌ترین اطلاعات و مطالب را داشته باشد و تا حد امکان از به‌کار بردن اطلاعات قدیمی خودداری شود.

گزارش دهی پروژه های خود را به اندیشینو بسپارید

وبسایت اندیشینو می‌کوشد با استفاده از تجربیات و سوابق حرفه‌ای کارشناسان خود، نیازهای سازمان شما در تمامی زمینه‌های افکارسنجی، داده‌کاوی، امورپژوهشی و تحلیل و آنالیز کیفی و کمی را با موشکافی و دقت کافی برآورده سازد.ما همواره در تلاشیم تا با استفاده از تجربیات و سوابق حرفه‌ای کارشناسان خود، نیازهای سازمان شما در تمامی زمینه‌های افکارسنجی، داده‌کاوی، امورپژوهشی و تحلیل و آنالیز کیفی و کمی را با موشکافی و دقت کافی برآورده سازیم.

تلفن : ۰۲۱۴۴۰۰۵۵۳۸    موبایل : ۰۹۱۰۷۶۸۰۰۹۱